AktualityO obci

Nová ves se 159 trvale přihlášenými obyvateli leží v okrese Žďár nad Sázavou, 18km severovýchodně od Velkého Meziříčí v malebné krajině s mnoha lesy a rybníky. Katastr s průměrnou nadmořskou výškou 537 m se rozprostírá na území o celkové výměře 415 ha. V písemných pramenech se osada objevuje poprvé v roce 1364. Historickou dominantu zde představuje zvonice na návsi, před ní umístěný kříž, Boží muka u silnice k Heřmanovu a pomník padlým spoluobčanům v první světové válce.


V Nové Vsi byl vybudován vodovod i kanalizace bez napojení na čističku odpadních vod. Občané mají k dispozici nově zrekonstruovaný kulturní dům, obecní úřad, hasičskou zbrojnici, víceúčelové hřiště, a prodejnu se smíšeným zbožím. Aktivně zde působí Sbor dobrovolných hasičů.


Kulturní život poklidné a pěkně upravené vesnice prezentují akce, k nimž patří každoroční maškarní průvod a následná ostatková taneční zábava s dlouholetou tradicí. Za zmínku rovněž stojí v 90. letech obnovený průvod se sochou Panny Mare Karmelské, který vychází z obce Vidonín a vede krásnou letní krajinou pře Radňoves, Novou Ves do Heřmanova, kde končí velkou poutní oslavou jejího svátku. Malebná okolní příroda vybízí k celoroční rekreaci. Na své si zde příjdou turisté, cyklisté i sběrači hub a lesnách plodů. Příznivci zimních sportů mohou podnikat výlety na běžkách či navštívit nedaleký lyžařský areál Fajtův kopec u Velkého Meziříčí.